Suchość pochwy – przyczyny i objawy

Suchość pochwy - przyczyny i objawyDolegliwość związana z suchością pochwy dotyka praktycznie wszystkie kobiety, w różnych okresach życia. Problem ten jest zupełnie normalnym, naturalnym zjawiskiem i najczęściej nie ma podłoża choroby. Jest on jednak wyjątkowo nie przyjemny, bo bardzo często utrudnia stosunek seksualny, który z uwagi na brak odpowiedniego nawilżenia pochwy może być bolesny.

Suchość pochwy przyczyny

[pulsehover_text preset_name=”libido”]

Dla wielu kobiet dolegliwość ta jest także bardzo wstydliwa i krepująca, przez co powodująca pogorszenie relacji z partnerem. Przyczyn występowania takiej sytuacji może być kilka. W przypadku kobiet, które nie borykają się z problemem suchości pochwy, przed stosunkiem seksualnym bodźce pochodzące z mózgu wpływają na pobudzenie wydzielania śluzu przez ścianki pochwy, co nazywa się przesączaniem. Najprościej mówiąc, pochwa reaguje na podniecenie seksualne wydzielając odpowiednią ilość śluzu.

Odpowiedzialnym za prawidłowe wydzielanie śluzu, a więc za nawilżenie pochwy, jest estrogen, żeński hormon. Zaburzenie w produkcji tego hormonu jest najczęstszą przyczyną dolegliwości związanych z suchością pochwy i niskim libido. Najwięcej, bo około 42% kobiet, problem ten dotyka w okresie przekwitania. W tym czasie jajniki zaprzestają wydzielania estrogenu, tkanki pochwy tracą swą wcześniejszą grubość, co wpływa na zmniejszenie nawilżenia pochwy. W zależności od przypadku, rozwiązań może być kilka. Część kobiet stosuje leczenie hormonalne, które jednak nie zawsze jest skuteczne i pomaga około połowie z nich. Lekarze najczęściej zalecają stosowanie lubrykantów i żeli nawilżających, które pomagają zmniejszyć uczucie suchości i ułatwiają stosunek seksualny. Inną przyczyną występowania tej dolegliwości jest w przypadku niektórych kobiet okres ciąży, karmienia piersią a nawet fazy cyklu miesięcznego.  Czas ten związany jest ze zmianami hormonalnymi, które wpływają na stopień nawilżenia pochwy.

[/pulsehover_text]

Do przyczyn zaburzeń w wydzielaniu estrogenu zaliczyć możemy także okresy silnego stresu, przemęczenia, a także podczas przyjmowania różnorodnych leków. Zaburzenie flory bakteryjnej podczas leczenia, zwłaszcza, jeśli przyjmujemy leki antyhistaminowe, czyli antyalergiczne, nieprawidłowo dobrane tabletki antykoncepcyjne, leki stosowane podczas nietrzymania moczu czy też farmaceutyki stosowane w leczeniu mięśniaków mogą mieć znaczący wpływ na stopień nawilżenia pochwy, a tym samym wzmagać uczucie suchości i utrudniać stosunek seksualny. Nie bez znaczenia jest też odpowiednia higiena, sposób odżywiania i tryb życia.  Zdarza się też i tak, że suchość pochwy ma swoje podłoże w psychice w wyniku zahamowań seksualnych, które powodują brak podniecenia, a tym samym nie wydzielanie się śluzu. W każdym przypadku warto poinformować o takiej sytuacji swojego lekarza ginekologa. Jeśli stwierdzi on, że dolegliwości nie mają podłoża chorobowego, zwykle ratunkiem okażą się dostępne bez recepty żele, płyny nawilżające i lubrykanty.

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *