Archiwum kategorii: sex porady

Metody antykoncepcji

metody antykoncepcjiW obecnych czasach metody antykoncepcji jest od koloru do wyboru.Wystarczy tylko minimalna wiedza, by prawidłowo zabezpieczyć się przed niechcianą ciążą. Przyjęło się, że dzieli się je na  naturalne metody antykoncepcji i sztuczne. Wśród metod naturalnych najbardziej znana jest przede wszystkim ta opierająca się na kalendarzyku. Lekarze wyróżniają jednak także metodę Billingsów i termiczną. Wiele osób decyduje się także na stosunek przerywany, jednakże przez większość specjalistów nie jest on uważany za jakąkolwiek metodę. Podobnie jest z całkowitą wstrzemięźliwością. W krajach wysokorozwiniętych najpopularniejsze są jednak metody sztuczne.

Metody antykoncepcji

Najogólniej przyjęło się, że mężczyźni zabezpieczają się prezerwatywą, zaś kobiety łykają pigułki hormonalne. Owszem są to najchętniej wybierane sposoby antykoncepcji, lecz istnieją jeszcze inne, które równie łatwo się stosuje, choćby kapturki na szyjkowe, globulki dopochwowe czy pianki i żele plemnikobójcze. Podkreślić jednak z całą stanowczością należy, iż to jednak prezerwatywa i tabletki antykoncepcyjne dają największą pewność, że nie dojdzie do zapłodnienia. Wszystkie inne metody nie mają tak dużej skuteczności. Dlatego też poleca się, by w ich przypadku starać się raczej skorzystać z dwóch metod jednocześnie. Tylko wówczas ryzyko zajścia w ciążę jest zminimalizowane w bezpiecznym stopniu. Pamiętać także trzeba, że niektóre metody antykoncepcji należy stosować wyłącznie pod kontrolą lekarze, a pewnych wręcz nie da się używać nawet bez jego udziału. Chodzi tu o wkładki wewnątrzmaciczne oraz zastrzyki z hormonami. I choć mają one dość dużą skuteczność zapobiegającą, to trzeba zdawać sobie sprawę, że nie wszystkim te metody antykoncepcji są jednakowo polecane, pewna część kobiet z rożnych względów musi z nich zrezygnować.

 

Antykoncepcja po stosunku – Pigułka hormonalna stosowana po stosunku budzi w Polsce wielkie kontrowersje. Jest to metoda zapobiegania ciąży, przeciwko której opowiada się przede wszystkim Kościół oraz iranizacje katolickie. Uważają oni, że ma ona działanie nie typowo antykoncepcyjne lecz aborcyjne. Dlatego starają się wprowadzić całkowity zakaz sprzedaży. Póki co, jednak jest ona całkowicie legalna w Polsce, lecz jej nabycie następuje tylko i wyłącznie z przepisu lekarza.

Antykoncepcja po stosunku

Działanie tzw. antykoncepcja po stosunku polega na przyjęciu odpowiedniej dawki hormonów do 72 godzin od odbycia stosunku. Wiele zależy także od tego, na jakim etapie cyklu jest kobieta sięgająca po taki środek. W zależności od tego, działanie hormonów jest różne. Antykoncepcja postkoitalna polega na tym, iż dostarczone do organizmu hormony zahamują jajeczkowanie oraz zagęszczą śluz, który uniemożliwi ekspansję plemników. Ma więc ona na celu,  by nie dopuścić do owulacji, ale także skutecznego zagnieżdżenia się zarodka. Poczęcie jest więc w tym momencie niemożliwe. Trzeba jednak zdawać sobie sprawę, że im szybciej po stosunku odpowiednia dawka hormonów zostanie dostarczona do organizmu, ryzyko zajścia w ciążę jest mniejsze.

Antykoncepcja po stosunku – a twoje zdrowie

Istotne jest także to, by nie traktować tej formy zapobiegania zapłodnieniom, jako zwykłej antykoncepcji, jest wiele innych bezpieczniejszych metod antykoncepcji. Częste przyjmowanie tak silnych dawek hormonów może mieć druzgocące skutki dla zdrowia.  Dlatego powinno się po nią sięgać tylko w wyjątkowych sytuacjach, kiedy na przykład w wyniku różnych okoliczności niemożliwie było inne zabezpieczenie się (np. gwałt) lub gdy istnieje ryzyko, że zawiodły stosowane dotąd środki (np. pękła prezerwatywa). Wówczas można udać się po receptę, lecz nie można nadużywać tej formy antykoncepcji. Trzeba także zdawać sobie sprawę, że lekarz ma prawo odmówić recepty na taki lek. Zazwyczaj wynika to właśnie z przekonań i odmiennych poglądów, na temat jakim jest antykoncepcja po stosunku.

Antykoncepcja naturalna

W dużej mierze za antykoncepcję naturalną obarczona jest kobieta, która pewien czas musi poświęcić na to, by poznać swój cykl miesięczny dni płodne i nie płodne  i na jego podstawie budować relacje ze swoim partnerem. Należy jednak podkreślić, że nawet najdokładniejsze poznanie fizjologii swojego ciała nie daje pełnej gwarancji, że kobieta nie zajdzie w ciążę. Środowiska medyczne wprost podkreślają, iż antykoncepcja naturalna jest bardzo zawodną metodą. Można wręcz zaryzykować powiedzenie, iż ta forma zapobiegania ciąży proponowana jest jedynie przez organizacje katolickie, często bardzo mocno mijające się z prawdą w przypadku omawiania innych metod, przede wszystkim chemicznych. Organizacje te starają się przekonać, iż związek dwojga ludzi dzięki temu ma szansę na o wiele głębsze przeżycia, nie tylko i wyłącznie fizyczne. Wpływ to ma także na to, że  między mężczyzną i kobietą rodzi się wzajemny szacunek i większa miłość. Z drugiej jednak strony lekarze podkreślają, że stres wynikający z ciągłego kontrolowania swojego organizmu i dużego prawdopodobieństwa zajścia w ciąże, może to skutkować nabawieniem się poważnych nerwic i napięć między partnerami. Najważniejsze jest więc to, by partnerzy wspólnie wybrali najodpowiedniejszą metodę, w zgodzie ze swoim sumieniem i poglądami.

 

Masturbacja – masturbacja mężczyzn i kobiet

Masturbacja - masturbacja mężczyzn i kobietMasturbacja jest czynnością, która polega na ręcznej stymulacji narządów płciowych, zarówno u kobiet jak i u mężczyzn(zobacz co wikipedia pisze na tema onanizmu i sposobów masturbacji –wikipedia) . Wyobraźnia oczywiście nie zna w tym przypadku granic i wiele osób dochodzi w tej czynności do perfekcji  poznając różne sposoby i techniki masturbacji sprawiając sobie ogromną przyjemność.Masturbacja rozładowuje także napięcia towarzyszące dłuższym odstępom w życiu seksualnym, ale nie tylko te. Codzienność wywołuje często stresowe sytuacje, a masturbacja często staje się lekiem na ich rozładowanie.

Masturbacja mężczyzn (onanizm mężczyzn)

Onanizm u mężczyzn jest sposobem na uwolnienie wyprodukowanej i zgromadzonej spermy. Wbrew wielu opiniom masturbacja nie jest czynnością, która zasługuje na potępienie, jest zupełnie naturalna i bezpieczna, bowiem nie ma wpływu na prawidłową erekcję, ani też na płodność.

Sposoby masturbacji

Sposobów masturbacji jest tyle ile ludzi jest na świecie. Każdemu, bowiem co innego sprawia przyjemność i wywołuje podniecenie. Ważną kwestią w przypadku masturbacji i jej potrzeby w życiu człowieka jest zrozumienie własnej seksualności. Mimo, iż to każdy człowiek decyduje o tym, co sprawia mu największą rozkosz i nie inaczej jest w przypadku masturbacji, warto sięgnąć też do fachowych porad, które mogą pomóc naprowadzić nas na odpowiednie tory. Wielu młodych chłopców, zwłaszcza w okresie dorastania, w wieku 13-14 lat, masturbuje się nawet 3-4 razy dziennie i sytuacja ta jest  często spotykana. To, że masturbują się tak często nie oznacza, że w późniejszym życiu będą to robić w takiej samej częstotliwości. Wielu młodych mężczyzn wstydzi się tego faktu. Niemniej bardzo ważne jest uświadomieni tego, że potencjalnie onanizuje się każdy mężczyzna z tą różnicą że robią to w różnej częstotliwości. Co raz częściej mężczyźni wspomagają się różnymi zabawkami do masturbacji, które znacznie zwiększają ich doznania, przykładem może być flashlight czy też inne asortymenty które coraz częściej można znaleźć w internecie.

Masturbacja kobiet (onanizm kobiet)

Masturbują się także oczywiście kobiety, które co prawda nie robią tego tak często jak mężczyźni, ale za to wykorzystują do tej czynności różne zabawki erotyczne, które przynoszą im oczekiwaną przyjemność. Bardzo często wykorzystywanymi przyrządami przez kobiety są różnego rodzaju wibratory zastępujące bądź imitujące męskiego penisa, dzięki którym kobieta doprowadza się do orgazmu. Częstą praktyką podczas aktów seksualnych jest też wzajemna masturbacja partnerów. Ważne jest, aby poznać swoje potrzeby i umieć je zaspokoic.

Jak się masturbować ?

Sposoby masturbacji są zwykle zależne od tego, co doprowadza nas do orgazmu. Wiele osób twierdzi, że dzięki masturbacji udało im się lepiej poznać własne ciało, potrzeby i reakcje na bodźce. Masturbacja to doświadczenie bardzo osobiste. W przypadku masturbacji  kobiet polega na pocieraniu łechtaczki dłonią, palcem lub innym przedmiotem, takim jak na przykład wibrator, doprowadzając w ten sposób do orgazmu łechtaczkowego. Kobiety, w odróżnieniu od mężczyzn są w stanie w bardzo krótkim czasie przeżyć kilka orgazmów, co dużo częściej zdarza się podczas masturbacji czy też seksu oralnego niż klasycznego stosunku płciowego. To, w jaki sposób kobieta zachowuje się podczas masturbacji zależne jest od wielu czynników, często od temperamentu kobiety, siły doznań, sytuacji, w jakiej się ona znajduje. Część kobiet stymulujących łechtaczkę, wprowadza także palce lub inne przedmioty do pochwy. To od jej upodobań zależy to, z jaką siłą i intensywnością będzie to robić. Bywają tez i takie kobiety, które nie osiągają orgazmu bez odpowiedniego drażnienia łechtaczki. Bardzo przyjemne doznania wywołuje także dotykanie i drażnienie piersi i sutków. Wiele kobiet twierdzi, że jest to dodatkowy bodziec pobudzający.

 

Sytuacja w przypadku masturbacji mężczyzn wygląda nieco inaczej. Masturbują się oni zdecydowanie częściej i z większą intensywnością niż kobiety, toteż onanizm zajmuje w ich życiu ważniejsze miejsce niż u kobiet. Związane jest to też w dużej mierze z wyrzuceniem nadmiaru gromadzącej się spermy, jeśli nie zostanie ona wyrzucona podczas wytrysku towarzyszącemu stosunkowi seksualnemu. Tak jak i u kobiet, mężczyźni masturbując się odkrywają swoją drogę do seksualnej rozkoszy, poznając to, co najbardziej sprawia im przyjemność. Świadomy tego, w jaki sposób lubi być dotykany mężczyzna, może później łatwiej wytłumaczyć to swojej partnerce. Sposób i najbardziej dogodne pozycje masturbacji każdy mężczyzna poznaje podczas eksperymentów, wybierając te, które są dla niego najbardziej odpowiednie. Warto, więc poszukiwać, sprawdzać i doświadczać.

Masturbacja jest czynnością absolutnie naturalną, która może przynieść dobre skutki zarówno dla ciała jak i dla ducha. Ważne jednak, aby zachować umiar, nieoznaczający oczywiście ilości masturbacji w ciągu dnia czy tygodnia, ale żeby nie stała się ona naszym jedynym źródłem przyjemności.

Stosunek przerywany

stosunek przerywanyStosunek przerywany często,  jest traktowany jako dobry sposób na uniknięcie niechcianej ciąży. Nic bardziej mylnego. Trzeba to powiedzieć głośno i wyraźnie: stosunek przerywany nie jest metodą antykoncepcyjną! Ryzyko zapłodnienia jest tu takie samo, jak w przypadku normalnego współżycia. Nie wiadomo z czego tak naprawdę wynika takie przekonanie. Z pewnością młodym ludziom wciąż brak jest rzetelnej informacji, co do właściwego zabezpieczania się.

Stosunek przerywany ryzyko

Wiele osób także świadomie rezygnuje choćby z prezerwatywy i wybiera stosunek przerywany. Nie zawsze jednak dorosłość do uprawiania seksu, jest równoznaczna ze świadomością podejmowanego ryzyka. Niestety co trzeba podkreślić, przekonanie o bezpieczeństwie stosunku przerywanego jest także u osób dojrzałych. Zwłaszcza dane Ministerstwa Zdrowia budzą prawdziwe przerażenie. Okazuje się bowiem, że przerwanie stosunku w odpowiednim momencie według większości osób to najlepszy sposób na uniknięcie ciąży. Takie wyniki pokazują tylko, jak małą wiedzę posiadamy. A najgorsze w tym jest to, że wcale nie dąży się do tego, by stan taki zmienić.

Co z tego, że w szkołach wprowadzono przygotowanie do życia w rodzinie, jak nie informuje się tam młodych o tym, o czym tak naprawdę chcieliby wiedzieć. Stosunek przerywany wybierany jest na pewno jeszcze z jednego powodu. Wciąż przecież w Polsce nie ma refundacji środków antykoncepcyjnych, nie mówiąc już o zupełnie darmowych i ogólnie dostępnych.

Wiele kobiet także z powodu niewiedzy sama rezygnuje z przyjmowania choćby pigułek, nie wiedząc, że dziś są one  bezpieczne i zupełnie nieszkodliwe dla organizmu. Nadal istnieje przekonanie, że przyjmowanie chemicznej antykoncepcji szkodzi oraz powoduje poważne konsekwencje na przyszłość. Nie ma się więc co dziwić, że to właśnie stosunek przerywany jest wybierany przez znaczącą większość.

Masaż erotyczny

Medycyna konwencjonalna już jakiś czas temu przekonało się do masażu, a kolejni lekarze, którzy początkowo byli nastawieni do niego dość sceptycznie dziś otwarcie mówią o zaletach tej formy leczenia. Masaż pozwala niwelować bóle kości i stawów i poprawia ukrwienie organizmu, jego olbrzymią zaletą jest jednak przede wszystkim to, że w wyjątkowy sposób odpręża nasz organizm pozwalając na zapomnienie o trudach codzienności. O korzyściach płynących z masażu mówią dziś zresztą nie tylko lekarze i pracownicy zakładów świadczących usługi SPA, ale również seksuolodzy gorąco polecający swoim pacjentom masaż erotyczny.

Masaż erotyczny

Omawiany tu rodzaj masażu ma te same zalety, co każdy inny masaż relaksacyjny, pozwala bowiem odprężyć się i rozluźnić. Jego atutem jest jednak również to, że odpowiednio wykonany potrafi zachęcić do aktywności seksualnej, lekarze często zalecają go więc partnerom, którzy zmagają się z problemem tego rodzaju.  Zwolenniczkami masażu erotycznego okazują się być przede wszystkim kobiety wypowiadające się o nim jako o znakomitym przykładzie gry wstępnej. Paniom z reguły przeszkadza minimalne zainteresowanie ze strony partnera, masaż erotyczny może zaś przyczynić się do tego, że mężczyzna doceni w końcu znaczenie tak cenionej przez kobiety gry wstępnej.Na zachodzie Europy coraz większą popularnością cieszą się specjalne punkty, w których doświadczeni specjaliści wykonują profesjonalny masaż, nie trzeba jednak udawać się na ich poszukiwanie, aby czerpać z niego satysfakcję.

Masaż erotyczny można wykonać bez specjalnego przygotowania odwołując się przede wszystkim do własnej wyobraźni. Wiedzę na temat technik jego wykonania można czerpać między innymi z nieprzebranych zasobów Internetu, pewną inspiracją mogą zaś okazać się również artykuły na ten temat publikowane coraz częściej w prasie kobiecej. Seksuolodzy i inni lekarze zapewniają zresztą, że nie ma masażu erotycznego wykonanego niewłaściwie, odpowiednia jest bowiem każda technika, która jest w stanie usatysfakcjonować oboje partnerów. Odkrycie zalet masażu erotycznego może zatem nie tylko ubarwić pożycie seksualne, ale i przyczynić się do znaczącej poprawy samopoczucia obojga partnerów.

Seksoholizm – objawy i leczenie

Seksoholizm - objawy i leczenieSeksoholizm jest chorobą, co do tego nie ma już nikt najmniejszych wątpliwości. Obejmuje ona zachowania mające swe podłoże na płaszczyźnie seksualnej. Uzależnienie od seksu –  zwane seksoholizmem, nie obejmuje jednak tylko i wyłącznie, zbyt częstego współżycia jak uważa wiele osób. Seksoholizm obejmuje wiele różnorodnych czynników, które mają niszczące skutki zarówno globalne, dla życia społecznego, jak i indywidualne, dla osoby zmagającej się z tym trudnym problemem.

Seksoholizm objawy i przyczyny

Mimo ciągłych badań choroba ta budzi wiele kontrowersji i różni lekarze przedstawiają różne objawy oraz przyczyny. Bez względu na przyczyny, choroba ta, jeśli nie jest rozpoznana i odpowiednio leczona, może być tragiczna w swoich skutkach. Wielu specjalistów doszukuje się przyczyn już w dzieciństwie osoby borykającej się z tym problemem. Wychowanie, tradycje rodzinne, podejście do sfery seksualnej ma tu, bowiem olbrzymie znaczenie. Uzależnienie od seksu może być także spowodowane innymi patologicznymi czynnikami, wpływem środowiska, stresem pourazowym.

Jak wynika z badań osoba dotknięta seksoholizmem nadaje ludziom i sytuacjom znaczenie seksualne. Chory odnajduje przesłanki i pobudki seksualne w najzwyklejszych czynnościach i zdarzeniach, które mogą mu towarzyszyć. Chorzy wskazują, jako jeden z objawów wskazują ogromną euforię, wywołaną bodźcami seksualnymi, którą przyrównać można do tej po zażyciu środków pobudzających. Jak w przypadku każdego uzależnienia, również seksoholizm ma wpływ na zniekształcenie myślenia. Chory zatraca możliwość panowania nad swoim zachowaniem, może wykonywać czynności, których później nie pamięta lub też, których się wstydzi. Zdarzają się sytuacje, że jak w przypadku innych uzależnień, osoba wypiera się swojego problemu, nie dostrzegając występujących dolegliwości, twierdząc, że wszystko jest w najlepszym porządku. Przypadków jest wiele. Część osób dotkniętych tą choroba jest uzależniona od przelotnych romansów i seksu z przypadkowymi osobami. Inni potrzebują odbywania stosunków nawet kilkanaście razy dziennie i nie są w stanie się przed ta potrzebą powstrzymać. Jeszcze inni szczytują tylko i wyłącznie podczas masturbacji wywołanej oglądaną pornografią. Bardzo trudno jest jednak określić, kiedy choroba się zaczyna. Warto zapoznać się kryteriami rozpoznania choroby, do których należą min. częste próby kontrolowania swojego zachowania, które podświadomie wydaje nam się niestosowane i przynoszące negatywne doznania drugiej osobie.

Jak leczyć  seksoholizm

Niepokojące jest też spędzanie dużej ilości czasu na wyszukiwaniu możliwych seksualnych sytuacji, dzięki którym można będzie oddać się fantazjom seksualnym przynoszącym rozkosz i pewnego rodzaju ulgę. Seksoholizm rozpoznany może być także wówczas, gdy sfera seksualna zaczyna być najważniejszą częścią życia, ponad obowiązkami wynikającymi z pracy, posiadania rodziny czy przyjaciół. Tak jak w przypadku innych uzależnień alarmujące jest także ciągłe doprowadzanie do sytuacji, które mimo widocznych strat na przykład materialnych, w dalszym ciągu wzmagają napięcie seksualne, które musi zostać rozładowane. Odczuwając niepokój, lęk i poczucie, że dzieje się z nami cos złego powinniśmy niezwłocznie zwrócić się do seksuologa, który pomoże odnaleźć przyczyny i wprowadzi odpowiednie leczenie. Seksoholizm jest, bowiem chorobą, którą można i trzeba leczyć.