Seksoholizm – objawy i leczenie

Seksoholizm - objawy i leczenieSeksoholizm jest chorobą, co do tego nie ma już nikt najmniejszych wątpliwości. Obejmuje ona zachowania mające swe podłoże na płaszczyźnie seksualnej. Uzależnienie od seksu –  zwane seksoholizmem, nie obejmuje jednak tylko i wyłącznie, zbyt częstego współżycia jak uważa wiele osób. Seksoholizm obejmuje wiele różnorodnych czynników, które mają niszczące skutki zarówno globalne, dla życia społecznego, jak i indywidualne, dla osoby zmagającej się z tym trudnym problemem.

Seksoholizm objawy i przyczyny

Mimo ciągłych badań choroba ta budzi wiele kontrowersji i różni lekarze przedstawiają różne objawy oraz przyczyny. Bez względu na przyczyny, choroba ta, jeśli nie jest rozpoznana i odpowiednio leczona, może być tragiczna w swoich skutkach. Wielu specjalistów doszukuje się przyczyn już w dzieciństwie osoby borykającej się z tym problemem. Wychowanie, tradycje rodzinne, podejście do sfery seksualnej ma tu, bowiem olbrzymie znaczenie. Uzależnienie od seksu może być także spowodowane innymi patologicznymi czynnikami, wpływem środowiska, stresem pourazowym.

Jak wynika z badań osoba dotknięta seksoholizmem nadaje ludziom i sytuacjom znaczenie seksualne. Chory odnajduje przesłanki i pobudki seksualne w najzwyklejszych czynnościach i zdarzeniach, które mogą mu towarzyszyć. Chorzy wskazują, jako jeden z objawów wskazują ogromną euforię, wywołaną bodźcami seksualnymi, którą przyrównać można do tej po zażyciu środków pobudzających. Jak w przypadku każdego uzależnienia, również seksoholizm ma wpływ na zniekształcenie myślenia. Chory zatraca możliwość panowania nad swoim zachowaniem, może wykonywać czynności, których później nie pamięta lub też, których się wstydzi. Zdarzają się sytuacje, że jak w przypadku innych uzależnień, osoba wypiera się swojego problemu, nie dostrzegając występujących dolegliwości, twierdząc, że wszystko jest w najlepszym porządku. Przypadków jest wiele. Część osób dotkniętych tą choroba jest uzależniona od przelotnych romansów i seksu z przypadkowymi osobami. Inni potrzebują odbywania stosunków nawet kilkanaście razy dziennie i nie są w stanie się przed ta potrzebą powstrzymać. Jeszcze inni szczytują tylko i wyłącznie podczas masturbacji wywołanej oglądaną pornografią. Bardzo trudno jest jednak określić, kiedy choroba się zaczyna. Warto zapoznać się kryteriami rozpoznania choroby, do których należą min. częste próby kontrolowania swojego zachowania, które podświadomie wydaje nam się niestosowane i przynoszące negatywne doznania drugiej osobie.

Jak leczyć  seksoholizm

Niepokojące jest też spędzanie dużej ilości czasu na wyszukiwaniu możliwych seksualnych sytuacji, dzięki którym można będzie oddać się fantazjom seksualnym przynoszącym rozkosz i pewnego rodzaju ulgę. Seksoholizm rozpoznany może być także wówczas, gdy sfera seksualna zaczyna być najważniejszą częścią życia, ponad obowiązkami wynikającymi z pracy, posiadania rodziny czy przyjaciół. Tak jak w przypadku innych uzależnień alarmujące jest także ciągłe doprowadzanie do sytuacji, które mimo widocznych strat na przykład materialnych, w dalszym ciągu wzmagają napięcie seksualne, które musi zostać rozładowane. Odczuwając niepokój, lęk i poczucie, że dzieje się z nami cos złego powinniśmy niezwłocznie zwrócić się do seksuologa, który pomoże odnaleźć przyczyny i wprowadzi odpowiednie leczenie. Seksoholizm jest, bowiem chorobą, którą można i trzeba leczyć.

Jeden komentarz do “Seksoholizm – objawy i leczenie

  1. Kamil

    Teraz z internetu można ściągać filmy i zdjęcia za darmo. Chyba każdą formę zabaw można znaleźć. Trzeba tylko odpowiednio długo szukać. I ludzie szukają, coraz mocniejszych podniet, jeszcze lepszych filmów, mocniej stymulujących. Na to idzie mnóstwo czasu i sił, kosztem pozostałych sfer życia. W jakimś reportażu oglądałem kiedyś wywiad z rabinem w Nowym Jorku. Mówił on o problemach w kojarzeniu małżeństw. Młodzi mężczyźni wolą sobie zwalić konia przy pięknych laskach z internetu niż umawiać się z dziewczyną na żywo, dość przeciętną.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *