Kiedy małżonkowie zdecydują się na rozstanie, a sąd orzeknie trwały rozpad małżeństwa i tym samym rozwód powinni oni zdać sobie sprawę z tego, że najważniejszą sprawą są w tym wypadku dzieci. To właśnie one powinny być w tym trudnym okresie pod szczególną ochroną.

Rozwód jest niezwykle stresującym przeżyciem nie tylko dla małżonków, którzy o tym fakcie zdecydowali, ale także dla dzieci, które najpierw patrzyły na rozpadające się małżeństwo rodziców, a następnie są świadkami rozstania. To właśnie od rodziców zależy komfort ich życia po rozstaniu. Jak wynika z faktów, obecnie w Polsce ze skutkiem rozwodu, rozstaje się aż 45 tysięcy małżeństw rocznie, z czego w wielu związkach naocznymi świadkami i uczestnikami są właśnie dzieci. W tej sytuacji należy otoczyć dzieci szczególnie troskliwą opieką, która pozwoli im przyzwyczaić się do zachodzących w ich życiu zmian, z czasem je zrozumieć i się z nimi pogodzić.

Bardzo często rodzice, którzy rozstają się w niezgodzie zapominają o tym, że nie wolno im skupiać się tylko na swoim cierpieniu. W wielu przypadkach gniew, poczucie winy , krzywdy, a nawet pragnienie zemsty przesłania wszelkie możliwości logicznego myślenia, co wpływa na życie dzieci. Powinni oni zwrócić uwagę na to w jaki sposób odbierają one całą sytuację i jak to wpływa na ich funkcjonowanie. Wiele problemów w ich późniejszym życiu wynika bowiem z faktu, że podczas rozstania rodziców ich potrzeby i brak zrozumienia sytuacji były odkładane na boczny tor. Wielu rodziców często nie potrafi poradzić sobie z rozstaniem z partnerem i ich negatywne emocje przenoszone są na dzieci, które zwłaszcza jeśli są małe, mają problem ze zrozumieniem sytuacji ,która ich zastała. Podczas rozstania, w pierwszej kolejności pamiętać należy o tym, że to dobro dzieci jest najważniejsze.

Bywają sytuacje, zwłaszcza w rodzinach dotkniętych problemami patologicznymi, takimi jak na przykład znęcanie się nad rodziną jednego z rodziców, iż to przede wszystkim dla dobra dzieci powinniśmy się rozstać. W każdym jednak przypadku, bez względu na powód rozstania, powinniśmy uświadomić dzieci o powodach zaistniałej sytuacji. Są one bowiem członkami rodziny i tak samo jak i życie po rozwodzie i świat po rozstaniu ulegnie całkowitej zmianie. Aby nie doprowadzać do późniejszych trudności należy przed podjęciem decyzji o rozwodzie, bardzo poważnie przemyśleć późniejsze konsekwencje w ich życiu. Żal jaki jedno z małżonków odczuwa wobec drugiego nie powinien być przenoszony na dzieci, które mimo rozstania rodziców, o ile jedno z rodziców nie zostanie przez sąd pozbawione praw rodzicielskich, powinny mieć kontakt z obojgiem. Bardzo ważne jest zapewnienie im jak najczęstszych kontaktów, bowiem poczucie rozpadu rodziny powinno być przez nie jak najmniej odczuwalne. Dlatego też kłótnie w ich obecności, wzajemne oskarżenia i pretensje zupełnie nie powinny mieć miejsca, a rodzice jako dorośli, świadomi swoich czynów ludzie, powinni z pełną odpowiedzialnością starać się zapewnić dzieciom jak najlepszy komfort życia po rozstaniu.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked

{"email":"Email address invalid","url":"Website address invalid","required":"Required field missing"}

Najlepsze Portale Randkowe W Jednym Miejscu

error: Content is protected !!