Zapalenie prostaty to dość często pojawiający się problem dotykający wielu mężczyzn. Schorzenie to dotyka zwykle panów pomiędzy 40, a 50 rokiem życia. Wyróżnia się dwie postaci zapalenia prostaty: ze względu na przebieg oraz z punktu etiologii. Z uwagi na przebieg zapalenie gruczołu krokowego podzielić możemy na postać przewlekłą i ostrą. Etiologia wyróżnia zaś bakteryjne i niebakteryjne zapalenie prostaty. Inną postacią tego schorzenia mogą być także bóle gruczołu krokowego niezapalne zwane prostatodynią.
Objawy zapalenia prostaty
Największy odsetek mężczyzn dotkniętych zostaje niebakteryjną postacią zapalenia prostaty. Przebieg choroby charakteryzuje się wówczas zapaleniem przewlekłym z nie do końca sprecyzowanymi objawami. Objawami zapalenia prostaty u mężczyzn są najczęściej różnorodne bóle, w tym nie zbyt nasilającym się bólem krocza, odbytu, podbrzusza, moszny a nawet ud. Pierwszym z objawów, jakie się pojawiają jest konieczność częstego oddawania moczu, przy jednoczesnej trudności opróżnienia pęcherza.
Jeśli chodzi o seksualny aspekt może dojść do przedwczesnych, bolesnych wytrysków.
Mniejszy, bo około 30% odsetek mężczyzn choruje na bakteryjne zapalenie prostaty. Do przyczyn tego schorzenia należy przede wszystkim zakażenie z dróg moczowych oraz choć zdecydowanie rzadziej poprzez drogą krwiopochodną z odległych ognisk. Bakteriami, które mają wpływ na rozwój zapalenia mogą być między innymi bakterie Proteus czy Escherichia coli. Najbardziej charakterystycznym objawem prostaty spowodowanego przez bakterie są problemy podczas oddawania moczu, przejawiające się ostrym bólem oraz pieczeniem. Bardzo charakterystyczny jest też bolesny obrzęk stercza, który staje się nienaturalnie powiększony, co czasem może prowadzić do całkowitego zatrzymania moczu. Znacznie rzadziej bakteryjne zapalenie prostaty objawia się zapaleniem najądrza oraz występowaniem ropnia stercza.
Najbardziej nieprzyjemną, bo charakteryzującą się nasileniem objawów podobnych do zapalenia niebakteryjnego jest przewlekłe bakteryjne zapalenie gruczołu krokowego. Przyczyną tego schorzenia jest czasem następstwo ostrego zapalenia, jednakże dużo częściej zdarza się tak, że przewlekłe zapalenie wywołane zostaje poprzez przeszkody znajdujące się w cewce moczowej lub też w wyniku zabiegów urologicznych wykonanych przez cewkę. Objawy, jak już wspomniano przypominają zdecydowanie bardziej nasilone objawy zapalenia niebakteryjnego. Charakterystyczną cechą jest tez rozpulchnienie i nierówna powierzchnia stercza z zaznaczonymi zwłóknieniami.
Zdrowie seksualne – mogą wystąpić zaburzenia wzwodu brak ochoty na seks
Zapalenie prostaty leczenie
Leczenia zapalenia prostaty w przypadku każdego zapalenia gruczołu krokowego nie jest łatwe. Trudność wynika przede wszystkim z faktu, iż stosowanie większości leków, chemioterapeutyków, w małym stopniu dociera do środka tkanki stercza, co sprawia, że w przypadku leczenia zapalenia niebakteryjnego, następuje wiele nawrotów choroby.
W przypadku zapalenia bakteryjnego chory otrzymuje dożylny antybiotyk, wzmacniany następnie lekami przyjmowanymi doustnie. Przewlekłe zapalenie leczone jest lekami niszczącymi drobnoustroje, które wywołały schorzenie. Najczęściej występująca u mężczyzn postać zaplenia prostaty, niebakteryjna, jest stosunkowo najłatwiejsza do wyleczenia, bowiem najważniejsze znaczenie ma tu zmiana na zdrowy tryb życia, a więc przestrzeganie zarówno diety, jak i higieny osobistej. Każda jednak postać zapalenia wymaga bezwzględnej konsultacji z lekarzem, który dobierze odpowiedni sposób leczenia.
Pamiętaj że seks nie ma złego wpływu na leczenie chorób prostaty,lecz przeciwnie zachorowanie jest mniejsze u mężczyzn bardziej aktywnych seksualnie. Więc panowie wniosek jest jasny – pora na seks!!!>