Separacja a rozwód

Separacja czy rozwód jaką decyzję podjąć

Kiedy spotykamy na swojej drodze osobę, z którą jak nam się wydaje spędzimy całe życie, mamy wrażenie, że nic nie jest w stanie zepsuć naszego szczęścia. Człowiek, stworzony do życia w stadzie, dąży do znalezienia drugiej osoby, z którą założy rodzinę i która stanie się jego towarzyszem w trudach wspólnego życia. Wspaniale, jeśli tak jak w bajkach, możemy żyć długo i szczęśliwie, kiedy nasze marzenia o spokojnym domu, dzieciach i sielance rodzinnej stają się rzeczywistością i trwają do późnych lat starości. Inaczej jest gdy osoba, którą spotkaliśmy na swojej drodze okazuje się być kimś innym niż ta, którą pokochaliśmy i postanowiliśmy spędzić z nią życie.

W dzisiejszych czasach, kiedy pogoń za różnorodnymi dobrami materialnymi stała się wyznacznikiem codzienności, trudno urzeczywistniać marzenia o szczęśliwej rodzinie. Często decyzje o rozpoczęciu wspólnego życia i założeniu rodziny podejmujemy pochopnie, co później ma swoje odzwierciedlenie w codziennych sprawach. Kiedy orientujemy się, że osoba, z którą kiedyś postanowiliśmy realizować nasze marzenia nie spełnia naszych oczekiwań, jest zupełnie inną osobą niż nam się wydawało, bardzo często podejmujemy decyzję o separacji albo rozwód . Decyzje takie zawsze niosą ze sobą konsekwencje.

separacja a rozwód

Jeżeli małżeństwo decyduje się na rozstanie do wyboru pozostają różnorodne wyjścia, którym oboje małżonkowie muszą stawić czoła. W przypadku kiedy nie nastąpił całkowity rozpad małżeństwa rozwód nie zawsze jest koniecznością. Jeśli partnerzy potrzebują czasu na to, aby sprawdzić, czy rozstanie jest w ich przypadku najlepszym rozwiązaniem, warto zastanowić się nad separacją małżeńską, która tak jak w przypadku rozwodu również orzekana jest przez odpowiedni sąd, niemniej znacząco się od rozwodu różni.

Separacja czy rozwód

Najważniejszą różnicą pomiędzy rozwodem i separacją jest fakt, iż po orzeczeniu pierwszego małżonek może zawierać nowe związki małżeńskie, rozwód jest jednak nieodwracalny po jego orzeczeniu. Sprawa ta wygląda inaczej w przypadku separacji. Kiedy małżonkowie dojdą do porozumienia, po złożeniu odpowiednich oświadczeń, separacje można uznać za zawieszoną i przywrócić do życia małżeństwo.  Obecnie, kiedy fala rozwodów jest coraz większa, sądy zalewane są pozwami dotyczącymi spraw rozwodowych i zwłaszcza jeśli małżonkowie posiadają dzieci czy wspólny majątek, uzyskanie rozwodu od razu z zachowaniem wszystkich roszczeń nie zawsze bywa szybkie i proste.

Separacja małżeńska

Dużo łatwiej jest w przypadku separacji, ponieważ do jej uzyskania nie ma obowiązku udowodnienia przed sądem trwałego rozpadu małżeństwa, a do jej otrzymania należy jedynie przedstawić dowody na zupełny rozpad związku.  Istotna różnicą w przypadku separacji jest fakt, że może ją otrzymać zarówno winny jak i niewinny małżonek, co w przypadku rozwodu bywa bardzo trudne. Różnicę stanowią także koszty i szybkość przeprowadzanej rozprawy. Uzyskanie separacji nie jest tak kosztowne jak uzyskanie rozwodu, a jej orzeczenie możemy uzyskać już podczas pierwszej rozprawy, co jest ważne zwłaszcza jeśli podczas rozprawy rozwodowej w grę wchodzi podział majątku, konieczność orzeczenia winy itd. Ważną sprawą podczas orzeczenia separacji jest też brak obowiązku możliwości powrotu do wcześniejszego nazwiska oraz obowiązek pomocy drugiej osobie , jeśli są ku temu przesłanki, czego nie ma po orzeczeniu rozwodu.  Decydując się więc na rozstanie warto zastanowić się nad formą, która będzie dla nas najlepsza oraz co przyniesie nam i naszym bliskim najwięcej korzyści.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *