Metody antykoncepcji

metody antykoncepcjiW obecnych czasach metody antykoncepcji jest od koloru do wyboru.Wystarczy tylko minimalna wiedza, by prawidłowo zabezpieczyć się przed niechcianą ciążą. Przyjęło się, że dzieli się je na  naturalne metody antykoncepcji i sztuczne. Wśród metod naturalnych najbardziej znana jest przede wszystkim ta opierająca się na kalendarzyku. Lekarze wyróżniają jednak także metodę Billingsów i termiczną. Wiele osób decyduje się także na stosunek przerywany, jednakże przez większość specjalistów nie jest on uważany za jakąkolwiek metodę. Podobnie jest z całkowitą wstrzemięźliwością. W krajach wysokorozwiniętych najpopularniejsze są jednak metody sztuczne.

Metody antykoncepcji

Najogólniej przyjęło się, że mężczyźni zabezpieczają się prezerwatywą, zaś kobiety łykają pigułki hormonalne. Owszem są to najchętniej wybierane sposoby antykoncepcji, lecz istnieją jeszcze inne, które równie łatwo się stosuje, choćby kapturki na szyjkowe, globulki dopochwowe czy pianki i żele plemnikobójcze. Podkreślić jednak z całą stanowczością należy, iż to jednak prezerwatywa i tabletki antykoncepcyjne dają największą pewność, że nie dojdzie do zapłodnienia. Wszystkie inne metody nie mają tak dużej skuteczności. Dlatego też poleca się, by w ich przypadku starać się raczej skorzystać z dwóch metod jednocześnie. Tylko wówczas ryzyko zajścia w ciążę jest zminimalizowane w bezpiecznym stopniu. Pamiętać także trzeba, że niektóre metody antykoncepcji należy stosować wyłącznie pod kontrolą lekarze, a pewnych wręcz nie da się używać nawet bez jego udziału. Chodzi tu o wkładki wewnątrzmaciczne oraz zastrzyki z hormonami. I choć mają one dość dużą skuteczność zapobiegającą, to trzeba zdawać sobie sprawę, że nie wszystkim te metody antykoncepcji są jednakowo polecane, pewna część kobiet z rożnych względów musi z nich zrezygnować.

 

Antykoncepcja po stosunku – Pigułka hormonalna stosowana po stosunku budzi w Polsce wielkie kontrowersje. Jest to metoda zapobiegania ciąży, przeciwko której opowiada się przede wszystkim Kościół oraz iranizacje katolickie. Uważają oni, że ma ona działanie nie typowo antykoncepcyjne lecz aborcyjne. Dlatego starają się wprowadzić całkowity zakaz sprzedaży. Póki co, jednak jest ona całkowicie legalna w Polsce, lecz jej nabycie następuje tylko i wyłącznie z przepisu lekarza.

Antykoncepcja po stosunku

Działanie tzw. antykoncepcja po stosunku polega na przyjęciu odpowiedniej dawki hormonów do 72 godzin od odbycia stosunku. Wiele zależy także od tego, na jakim etapie cyklu jest kobieta sięgająca po taki środek. W zależności od tego, działanie hormonów jest różne. Antykoncepcja postkoitalna polega na tym, iż dostarczone do organizmu hormony zahamują jajeczkowanie oraz zagęszczą śluz, który uniemożliwi ekspansję plemników. Ma więc ona na celu,  by nie dopuścić do owulacji, ale także skutecznego zagnieżdżenia się zarodka. Poczęcie jest więc w tym momencie niemożliwe. Trzeba jednak zdawać sobie sprawę, że im szybciej po stosunku odpowiednia dawka hormonów zostanie dostarczona do organizmu, ryzyko zajścia w ciążę jest mniejsze.

Antykoncepcja po stosunku – a twoje zdrowie

Istotne jest także to, by nie traktować tej formy zapobiegania zapłodnieniom, jako zwykłej antykoncepcji, jest wiele innych bezpieczniejszych metod antykoncepcji. Częste przyjmowanie tak silnych dawek hormonów może mieć druzgocące skutki dla zdrowia.  Dlatego powinno się po nią sięgać tylko w wyjątkowych sytuacjach, kiedy na przykład w wyniku różnych okoliczności niemożliwie było inne zabezpieczenie się (np. gwałt) lub gdy istnieje ryzyko, że zawiodły stosowane dotąd środki (np. pękła prezerwatywa). Wówczas można udać się po receptę, lecz nie można nadużywać tej formy antykoncepcji. Trzeba także zdawać sobie sprawę, że lekarz ma prawo odmówić recepty na taki lek. Zazwyczaj wynika to właśnie z przekonań i odmiennych poglądów, na temat jakim jest antykoncepcja po stosunku.

Antykoncepcja naturalna

W dużej mierze za antykoncepcję naturalną obarczona jest kobieta, która pewien czas musi poświęcić na to, by poznać swój cykl miesięczny dni płodne i nie płodne  i na jego podstawie budować relacje ze swoim partnerem. Należy jednak podkreślić, że nawet najdokładniejsze poznanie fizjologii swojego ciała nie daje pełnej gwarancji, że kobieta nie zajdzie w ciążę. Środowiska medyczne wprost podkreślają, iż antykoncepcja naturalna jest bardzo zawodną metodą. Można wręcz zaryzykować powiedzenie, iż ta forma zapobiegania ciąży proponowana jest jedynie przez organizacje katolickie, często bardzo mocno mijające się z prawdą w przypadku omawiania innych metod, przede wszystkim chemicznych. Organizacje te starają się przekonać, iż związek dwojga ludzi dzięki temu ma szansę na o wiele głębsze przeżycia, nie tylko i wyłącznie fizyczne. Wpływ to ma także na to, że  między mężczyzną i kobietą rodzi się wzajemny szacunek i większa miłość. Z drugiej jednak strony lekarze podkreślają, że stres wynikający z ciągłego kontrolowania swojego organizmu i dużego prawdopodobieństwa zajścia w ciąże, może to skutkować nabawieniem się poważnych nerwic i napięć między partnerami. Najważniejsze jest więc to, by partnerzy wspólnie wybrali najodpowiedniejszą metodę, w zgodzie ze swoim sumieniem i poglądami.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *