Irygacja pochwy

irrygacja pochwyIrygacja pochwy to wciąż dość kontrowersyjny temat. Wielu lekarzy traktuje ją jako znakomitą metodę, inni wręcz twierdzą, że może być szkodliwa. Niemniej jednak w aptekach dostępnych jest cała masa preparatów do wykonania tego typu czynności. Specjalnie przygotowane płyny mogą być jednak dla wielu zbyt drażniące skórę. Dlatego niektórzy ginekolodzy propagują metody naturalne. Wybór zależy więc od indywidualnych potrzeb i reakcji kobiet. Jedne bardziej reagują na irygacje z naturalnego jogurtu, inne wolą chemiczne mieszanki.

Irygacja pochwy co to jest

Zaznaczyć  należy, że lekarze jednogłośnie przyznają, że irygacja pochwy wcale nie jest szkodliwa. Nieprawdą jest, że dokładne wypłukanie pochwy prowadzi do zwiększonego ryzyka wystąpienia grzybicy i zniszczenia flory bakteryjnej. Dostępne dziś preparaty są na tyle delikatne i dokładnie przebadane, że wszelkie ryzyko zostało wykluczone. Dla tych kobiet, które twierdzą, że irygacja pochwy nie minimalizuje w żadnym stopniu zagrożenia, poleca się różne środki tzw. probiotyki z kwasem mlekowym. Takie preparaty mają za zadanie odbudowanie naturalnego ph w pochwie i ochronienie jej przed narażeniem na szkodliwe działanie zażywanych leków. Bywa bowiem tak, że niektóre kobiety z racji przyjmowanych antybiotyków muszą walczyć z powracającymi zakażeniami pochwy.

Dzięki gotowym preparatom mogą o wiele skuteczniej z tym walczyć. Najważniejsze to uwierzyć lekarzowi, który poleca irygację. Kobiety zazwyczaj mają pewne obawy przed jej wykonaniem. Boją się uczucia, jakie będzie temu towarzyszyć. Jednakże te, które po wielu nawracających grzybicach w końcu odczuły dużą ulgę, szybko stają się zwolenniczkami takiego oczyszczania siebie. Oczywiście z irygacją pochwy nie można przesadzać. Stosować ją należy tylko i wyłącznie w określonych stanach.  Gdy nie ma takiej potrzeby, nie należy sięgać po tego typu preparaty.

2 komentarze do “Irygacja pochwy

  1. ana

    jasne, ja w to nie wierze, ze nie wyplukuje lactobacillusow z pochwy. jest wiele badan na ten temat i dowiedziono, ze flora bakteryjna zostaje wyplukiwana i dnawia sie dopiero po 48-72 godz. co oznacza, ze przez min 2 dni bardzo latwo zos zlapac bo nie ma naturalnej ochrony. na dodatek wysusza sie sluzowke pochwy. moj gin twierdzi, ze probiotyki – tak (tyle, ze takie dla kobiet, doustne tez ok, itygacje – nie).

  2. admin Autor wpisu

    Opinie na ten temat są podzielone również wśród ginekologów.Do tego trzeba dodać że najnowsze badania i rozwój medycyny sprawia są dostępne coraz to lepsze środki.W każdym bądź razie każdy musi podjąć decyzje sam i zdecydować co jest najlepsze dla twojego organizmu. No a zanim zrobimy cokolwiek to najlepiej najpierw zasięgnąć kilku opinii z różnych źródeł i dopiero zdecydować co zrobić
    Pozdrawiam

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *