Ból podczas stosunku u kobiet

Dyspareunia to fachowe określenie bólu, jaki odczuwany jest podczas odbywania stosunku seksualnego. Problem ten dotyczy dość dużej ilości kobiet, bowiem według badań dolegliwość związaną z bólem zgłasza około 20% z nich. Do przyczyn takiego stanu rzeczy zaliczyć można bardzo różne czynniki, taki jak różnego rodzaju infekcje, urazy pooperacyjne oraz poporodowe, problemy psychologiczne, czy też następstwa stosowania środków antykoncepcyjnych.

ból podczas stosunkuNiemniej w wielu przypadkach, bo szacowanych na 70-80% ból, który odczuwany jest podczas stosunku wywołany jest przez różne schorzenia, które występują w narządach. Do przyczyn organicznych, które wywołują ból zaliczyć można także wszelkie stany zapalne, spowodowane chorobami przenoszonymi poprzez drogę płciową. Należą do nich między innymi grzybica, opryszczka narządów rodnych, rzeżączka czy też kiła, które najczęściej wraz występującymi objawami skórnymi, wywołują swędzenie i pieczenie, przez co uszkodzona zostaje błona śluzowa pochwy. Odbywanie stosunku w czasie występowania tego typu schorzeń może tylko wywołać podrażnienie i ból, co wpływa na jego, jakość i odczuwaną przyjemność, a właściwie jej brak.  Za ból  podczas stosunku odpowiedzialne mogą być także poważne schorzenia wewnętrzne, takie jak mięśniaki macicy, zapalenie przydatków, stany zapalne w okolicach miednicy czy też torbiele jajników. Do przyczyn zalicza się także problemy na tle psychogennym.  W każdym przypadku należy o występującym problemie porozmawiać z lekarzem ginekologiem, który podczas wykonywanych badań określi prawdopodobną przyczynę problemu. Jest to niezwykle ważne, bowiem pozwoli szybko wykluczyć bardzo poważne choroby, mające często wpływ na dalsze funkcjonowanie, w tym także, jakość życia seksualnego.

Ból podczas stosunku u mężczyzn

W przypadku mężczyzn sytuacja jest zupełnie inna.  Bardzo często zdarza się, iż ból odczuwany jest w kulminacyjnym momencie, czyli podczas erekcji. Do przyczyn pojawiającego się bólu możemy zaliczyć zmiany chorobowe oraz uszkodzenia członka, nieprawidłowe funkcjonowanie napletka, stwardnienie plastyczne penisa, zwane choroba Peyroniego, a także często występujące, zwłaszcza po 40 roku życia problemu z prostatą oraz zapaleniem cewki moczowej.  Tak jak i u kobiet, tak i u mężczyzn, bardzo ważna jest szybka diagnoza, bowiem próby pogodzenia się z występującym bóle w żadnym wypadku nie są dobrym, ani zdrowym rozwiązaniem. Warto, więc przełamać wstyd i udać się do lekarza, aby przez długie lata cieszyć się zdrowiem i udanym życiem seksualnym.

Your email address will not be published. Required fields are marked

  1. Witam serdecznie, Poznałam niedawno swojego mężczyzne i kiedy sie z nim kocham on bardzo często mówi nie tak wolniej spokojnie.. a ostatnio co mi powiedział to to ze od ok 5 lat po stosunku ma bóle o charakterze pieczenia przewodu nasiennego.Bardzo proszę o fachową opinie to bardzo wazne o chce aby mój partner był zadownolony z kazdej inicjacji seksualnej a nie odganiał sie jak może:(:(

    Dodam ze chłopak nie pa problemu z oddawaniem moczu brak krwawienia z cewki moczeowej napletek normalnie łagodnie zsówa sie z żołędzia…

  2. Cześć, w takich problemach nie pozostaje nic innego jak wizyta u urologa, to najlepsze i najbezpieczniejsze rozwiązanie.
    Pozdr

{"email":"Email address invalid","url":"Website address invalid","required":"Required field missing"}

Najlepsze Portale Randkowe W Jednym Miejscu