Wrzód weneryczny

Wrzód weneryczny i jego objawy

wrzód wenerycznyWrzód weneryczny to prawdopodobnie mniej znana z chorób wenerycznych, lecz w żadnym wypadku nie można jej lekceważyć.  Zakażenie wywołują pałeczki Haemophilus ducreyi.  Wśród początkowych symptomów choroby wymienia się pojawienie się niewielkiej krostki, która z biegiem czasu zaczyna znacznie zmieniać rozmiar oraz pobolewać. Takie objawy pojawiają się zazwyczaj już w pierwszych dniach od odbycia stosunku płciowego. Z czasem plamka ta zaczyna coraz bardziej przekształcać się w mocno odczuwalny wrzód. Pojawić się także może ropny wyciek oraz zapalenie węzłów chłonnych. Znamienne dla tej choroby jest to, że w pobliżu jednej krostki szybko mogą tworzyć się kolejne, powodując stopniowe owrzodzenie zakażonego miejsca.

Wrzód weneryczny może wystąpić  zarówno u mężczyzn i u kobiet. Przy czym udowodnione zostało, że u mężczyzn ryzyko to może zostać znacznie zmniejszone, gdy zostaną we wcześniejszym okresie poddani zabiegowi obrzezania. U kobiet niestety nie ma jak na razie podobnego sposobu uniknięcie zarażenia. Chorobę można szybko rozpoznać. Charakterystyczne plamki i krostki w okolicach miejsc intymnych nie przysparzają większych problemów w diagnostyce. Niemniej jednak dla całkowitej pewności lekarz zawsze zaleca się wykonanie posiewu oraz analizę mikroskopijną. Gdy stwierdzony zostanie wrzód weneryczny, niezbędne jest podjęcie natychmiastowego leczenia.

Wrzód weneryczny leczenie

Najczęściej polega ono na podaniu właściwych antybiotyków – przeważnie chorobę tę zwalcza się erytromycyną, azytromycyną i ceftriakson. Oczywiście absolutnie musi ono przebiegać tylko i wyłącznie pod okiem lekarza specjalisty, najlepiej, gdy jest to wenerolog. Niemniej istotna jest kilkunastotygodniowa obserwacja zakażonego miejsca. Wrzód weneryczny, podobnie jak inne choroby przenoszone drogą płciową, może nawracać. Oczywiście istotne w leczeniu jest także to, by kuracją objąć oboje partnerów, by nie dochodziło do ponownego zarażania. Trzeba przy tym wspomnieć, że wrzód weneryczny może występować także w formie mieszanej, zazwyczaj będąc wynikiem połączenia się kiły i innych bakterii. Zlekceważenie leczenia w każdym przypadku może powodować poważne konsekwencje zdrowotne.

Artykuł znaleziony w google poprzez nastepujące frazy :

  • wrzód weneryczny zdjęcia
  • wrzód miękki zdjęcia
  • wrzód weneryczny zdjęcie
  • wrzód weneryczny
  • ziarniniak pachwinowy zdjęcia
  • wrzd
  • ziarniak pachwinowy zdjęcia

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *